Migrační koridory
Co jsou to migrační koridory?
Možnost volného pohybu a migrace je pro zvířata základní životní potřebou. Současná kulturní krajina je však plná překážek a bariér. V údolích se rozkládají obce a města, zástavba a oplocené plochy zabírají území zasahující často hluboko do hor. Jednotlivá pohoří oddělují silnice nebo železnice. Některé horské celky se tak postupně staly zcela izolovanými ostrovy, jiné jsou spojeny posledními nezastavěnými úseky krajiny, kudy zvířata procházejí - těm říkáme migrační koridory.
Jak může migrační koridor vypadat?
Migrační koridor je úsek krajiny, který není zastavěný a zpravidla souvisle propojuje dva nebo více větších lesních komplexů (zpravidla horských masivů). Většinou je lepší, pokud je území migračního koridoru zalesněné nebo porostlé rozptýlenými stromy (zvířata se zde mohou lépe skrývat). Funkci migračního koridoru však může dobře plnit i neoplocená louka nebo pole.
K čemu jsou vlastně migrační koridory dobré?
Zdálo by se, že k ochraně přírody postačí vyhlásit několik chráněných území a vše je vyřešeno. Ve skutečnosti však nejen v těchto chráněných územích, ale i mimo ně v běžné krajině žijí živočichové, pro které je volný pohyb a migrace přirozeným projevem, někdy i životní nutností.
Srnci, zajíci, divoká prasata, obojživelníci a mnoho dalších druhů živočichů se potřebuje přemisťovat na větší vzdálenosti, aby získali dostatek potravy, mohli vyhledat úkryt, vhodného partnera a místo k rozmnožování či přezimování.
Lidmi vytvořené bariéry - silnice, souvislá obytná zástavba, ploty, průmyslové areály - ztěžují zvířatům volný pohyb, případně jim ho zcela znemožňují. Nejsou-li v krajině ponechány (či vytvořeny) vhodné dostatečně velké prostory sloužící jako migrační koridory, dochází k úplné izolaci částí krajiny a živočichů v ní žijících. Následkem může být přemnožení či naopak vymření lokální populace živočichů nebo jejich genetická degenerace, způsobená příbuzenským křížením.
Mapa migračních koridorů
Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR) vydala v roce 2020 mapu biotopu zvláště chráněných druhů velkých savců v České republice, která zahrnuje také zmapované migrační koridory. Mezi tyto druhy patří i velké šelmy.
Na mapě jsou vyznačena:
- Jádrová území – jde o oblasti, které svojí rozlohou a biotopovými charakteristikami umožňují rozmnožování minimálně jednoho z vybraných zvláště chráněných druhů velkých savců. Minimální rozloha jádrových území proto vychází z údajů o velikosti domovských okrsků předmětných druhů, měla by činit alespoň 300 km2 (pokud jedno jádrové území tvoří funkční celek se sousedním územím, může se jejich plocha sčítat). Součástí jádrových území nejsou zastavěná území (zastavěné území je z plochy jádrových území vyjmuto i v případech, kdy měřítko zpracování neumožňuje zastavěné území graficky vyčlenit). S ohledem na svoji rozlohu zahrnují jádrová území jak plochy přírodního charakteru, tak i zemědělsky využívanou krajinu. Proto mohou být tato území dále vnitřně členěna tak, aby bylo možné zajistit jejich diferencovanou ochranu.
- Migrační koridory – představují nedílnou součást biotopu vybraných zvláště chráněných druhů velkých savců. Propojují oblasti vhodné pro rozmnožování (jádrová území) tak, aby umožnily migrační spojení, a to v minimální míře, která ještě zajistí dlouhodobé přežití jejich populací.
- Kritická místa – jde o místa, která jsou součástí migračních koridorů nebo jádrových území, kde je zároveň průchodnost biotopu významně omezena, nebo kde hrozí, že k omezení průchodnosti může v blízké budoucnosti dojít. V případě jádrových území jsou kritická místa vymezena tam, kde hrozí ztráta konektivity uvnitř jádrového území. Negativní zásah do kritického místa může znamenat přerušení celého dílčího úseku migračního koridoru nebo významné omezení funkčnosti jádrového území.
Při pohledu na mapu je zřejmé, že jednou z významných bariér pro zvěř je např. dálnice D1, na níž zcela chybějí potřebné migrační koridory. Nákladné dálniční přechody na novém Pražském okruhu byly naopak vybudovány v místech, která jsou z hlediska migrace zvěře zcela bezvýznamná.
Podrobněji a interaktivně můžete vrstvu biotopu prozkoumat také na šelmí mapě.